Синап черен
Brassica nigra (L.) Koch. (Sinapis nigra L.)
Сем. Кръстоцветни – Brassicaceae (Cruciferae)
Описание: Черният синап е едногодишно тревисто растение с право, разклонено на върха стъбло, високо до 1,5 м. Долните листа са с дълги дръжки, нечифтоперести, едро нарязани, неравномерно назъбени. Цветовете са жълти, събрани на върха на стъблото в гроздовидни съцветия, с четирилистна чашка, четирилистно венче и 6 тичинки. Плодът е двугнездна шушулка с набраздена повърхност, с кълбести семена. Цъфти м. май – август.
Разпространение: Черен синап се среща из нивите, орниците, тревистите места, край оградите в цяла България. Засявано растение.
Употребявана част: За медицински цели се събират семената на растението.
Бране и сушене: Семената се жънат преди пълното им узряване, за да не се оронват. Оставят се на снопи да доузреят и се вършеят. Доизсушават се в сушилня при температура 50°С. Узрелите семена са кълбести, отвън тъмнокафяви, отвътре жълтеникави, с характерна миризма и лютливо парлив вкус.
Действие и употреба: Синапеното семе усилва храносмилането и действа жлъчегонно. Повече се употребява външно за компреси и налагане при настинка, ревматизъм, ставни болки и др.
Рецепта:
1 каф. лъжичка счукано синапено семе се смесва със 100 г пчелен мед. Взема се по 1 каф. лъжичка 3 пъти на ден след ядене.