Магнолия
Magnolia
Магнолия (Magnolia) принадлежи към кастата на растенията-аристократи. Малко са дърветата, които могат да повторят красотата на цветовете й в съчетание с техния неповторим аромат. Това се забелязва веднага. Но когато човек се запознае по-отблизо с това дърво, силно впечатление прави и линията на клоните. Те имат интересни удебеления, върху които се намират цветните пъпки. Получава се една своеобразна плетеница от клонки, която премрежва небето по доста необичаен начин. Но за да се оцени по-достойнство тази картина, е необходимо човек да застане в близост до дървото. Сивата, гладка кора на магнолиите винаги се откроява. На светъл фон изглежда по-тъмна, а на тъмен фон изглежда светла. Листата са също доста красиви и като форма, и като цвят.
Сортове: Най-разкошната магнолия е дърво – М. grandiflora. Въпреки че расте бавно, с времето достига 6 м височина, но най-често се отглежда като вечнозелен храст за стена. Цъфти между юли и септември с ароматни кремавобели цветове. Препоръчваме ви сорта М. grandiflora ‘Exmouth’. Най-популярната магнолия е М. soulangiana – разпростиращ се храст, който достига 3 м височина. Цветовете се появяват преди листата през април -чашевидни, бели отвътре и с пурпурен нюанс в основата. ‘Lennei’ и ‘Alexandrine’ са отлични сортове, по-различни са ‘Rubra’ (розовочервен) или ‘Alba Superba’ (бял). Звездната магнолия (М. stellata) е най-подходяща за ограничено място. Достига едва 1,2-1,5 м височина, но през март и април се покрива с ароматни кремавобели цветове.
Отглеждане: Най-подходящото време за засаждане на магнолията е началото на пролетта, след като отминат и последните студове. Изберете слънчево място, защитено от ветровете. Светлината има отношение към залагането на цветните пъпки. По правило магнолията се нагажда добре към всякакви почви, стига да няма в тях варовик. Той предизвиква хлороза на листата, която е причина за тяхното пожълтяване и болнав вид.
Засадете магнолията самостоятелно. Необходим е добър дренаж, затова при засаждането добавете много торф. Освен това насипете наоколо мулч, но той да е на 5-10 см от стъблото (за да не загние самото стъбло) и до 60 см в диаметър, а на дебелина 5-10 см. Мулчът може да се състои в парчета дървесна кора, надробени клонки или парчета листа. Никога не копайте и не засаждайте близо до стъблото. Всяка пролет добавяйте слой от торф или добре изгнил компост около растението.
По правило магнолиите, както и повечето дървета и храсти, се продават в контейнери. Това позволява по-голяма сигурност в пресаждането, тъй като кореновата система не се наранява. По този начин значително се намалява и стресът на дръвчето от промяната. Ако при пресаждането забележите, че има загнили или изсъхнали клони, необходимо е да ги изрежете и да дезинфекцирате мястото.
Магнолиите трябва да бъдат подхранвани с торове според указанията за употреба на производителя. През месеците след цъфтежа, април и май торовете трябва да бъдат с богато съдържание на азот. През втората половина на лятото растежът постепенно завършва и започва оформяне на цветните пъпки. Ето защо през месеците юли и август торовете трябва да са с повишено съдържание на фосфор и калий. През септември торенето трябва да се прекрати.
Поливането на магнолиите зависи от климатичните и почвени условия, при които са поставени да растат. През сухите месеци на лятото те трябва да се поливат по един път през деня и вечерта. Необходимо е и оросяване на короните, това трябва да става 2-3 пъти на седмица.
Необходимо е периодично да се окопава почвата около растенията. Така се подобрява аерацията на въздуха. Подобрява се и водният режим, стимулира се действието на почвените микроорганизми, разрушава се почвената кора. Това е важно за съхраняване на почвената влага и унищожаване на плевелите. Броят на окопаванията през един вегетационен период зависи от типа почви, местоположението и характера на зелените площи. Минималния брой на окопаванията да бъде 2-3 пъти през годината.
Много често се извършва и санитарна резитба на фиданките и храстите, с която се отстраняват на сухи, заболели и счупени клонки. При отстраняване на сухите клони отрезът трябва да се прави в здравата част на клонката /1-2 см навътре от сухата част/.
Най-често в разсадниците се продават магнолии във формата на храсти. Ако искате да станат дървета, е редно да им помогнете. Необходимо е да оставите едно или две (но не повече от три) от най-яките клонки. Задължително преди това премахнете всички слаби клонки, които са в основата на стъблото. Изчистете също така онези клонки, които се кръстосват, а също и тези, които се трият помежду си. Задължително отрезите се замазват с овощарска замазка.
Размножаване: Магнолия се размножава чрез зрели и зелени резници, отводки /слабо растящите видове/, чрез присаждане през зимата и чрез семена, които се стратифицират за пролетен посев. Семенното размножаване е продуктивен и лесен метод за възпроизводство. Стратификацията става по определен начин. Избират се известен брой семена, които са здрави и добре оформени и се накисват във вода. Така престояват 5-7 дни. Там те набъбват и покарват като се поставят в почвен субстрат, като разсад. Това става в саксии с номера 16-18 и оттам се засаждат на открито.