Изсипливче
Herniaria glabra L.
Сем. Карамфилови – Gariophyllaceae
Описание: Едногодишно, двугодишно или многогодишно тревисто растение с полегнали в основата си разклонени стъбла, голи или влакнести. Листата са срещуположни, елиптични или обратно яйцевидни, приседнали или целокрайни, с малки ципести прилистници. Цветовете са събрани на групи в пазвите на листата, в кълбести съцветия. Венчелистчетата са жълтозелени, 5 на брой, чашчелистчета и тичинките – по 5. Плодът е разпуклива кутийка с едно семе. Цъфти м. април – юни.
Разпространение: Из сухите песъчливи и каменисти места до 1000 м н.в. в цяла България.
Употребявана част: За медицински цели се събира цъфтящата надземна част на растението.
Бране и сушене: Стръковете от изсипливче се берат по време на цъфтежа м. април – юни. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 50°С. Изсушената билка има сребристо-зеленикав до жълто-зелен цвят, с кумаринова миризма и нагарчащ вкус.
Действие и употреба: Билката има пикочогонно, болкоуспокоително и антиспазмично действие. Употребява се при болки и камъни в бъбреците и пикочния мехур, албумин, воднянка, възпаление в отделителната система.
Външно: За компреси при лишеи, възпалена кожа, рани.
Рецепта:
1 суп. лъжица стръкове от изсипливче се киснат 2 часа в 500 мл вряла вода. Запарката се прецежда и се пият по 100 мл 3 пъти на ден преди ядене.
Внимание! Отровно растение. Да не се взема при камъни в жлъчката!