Бръшлян
Hedera helix L.
Сем. Бръшлянови – Araliaceae
Описание: Увивен храст с дълго около 30 м стъбло и множество въздушни корени. Листата са вечно зелени, последователни, кожести и лъскави, с елиптична или яйцевидна форма при млади растения, петделни, когато цъфтят листата са тясно яйцевидни. Цветовете са зеленикави, разположени на върха на клонките в гроздовидни съцветия. Чашката е с 5 зъбчета, венчелистчетата са пет. Плодовете узряват на следващата година и са кълбести и черни. Цъфти м. юли – септември.
Разпространение: Из сенчести места и гори, рядко по скали, из цяла България.
Употребявана част: За медицински цели се събират листата на растението.
Бране и сушене: Листата от бръшлян се берат по време на цъфтежа м. юли-септември. Сушат се на сянка или в сушилня при температура 45°С. Изсушената билка е със зелен цвят, без мирис и с горчив вкус.
Действие и употреба: Билката притежава антиспазмично, съдосвиващо, противовъзпалително действие. Употребява се при бронхит, кашлица, болести на черния дроб и жлъчката, жълтеница, обилна менструация.
Външно: За промивки при възпаление на очите и бяло течение, за компреси при изгорено, за налагане на мазоли и брадавици.
Рецепта:
1 суп. лъжица листа от бръшлян се варят 10 мин в 500 мл вода. Отварата се прецежда и се пият по 100 мл 3 пъти на ден преди ядене.
Внимание! В големи дози билката поражда токсични явления.