Боровинка
Vaccinium
През последните години интересът към боровинката нарастна, защото плодовете й са богати на въглехидрати, органични киселини (лимонена и ябълчна) и пектинови вещества. Значителни са количествата на витамините А, В1, В2, Р, Е и на минералните киселини с калций, фосфор и желязо. От боровинка се правят чудесни сокове, сиропи, желета, конфитюри, дори вино. В Западна Европа и Америка този плод е изключително търсен и ценен.
Боровинката е храст, който живее около 15 години и образува дребни, твърди листа. Растенията раждат за пръв път на третата година, а в пълно плододаване встъпват към петата. Ранните сортове зреят през втората половина на юли, а късните – през август. При добри условия от един храст може да се набере до 10 кг плод.
Отглеждане: Боровинката е силно влаголюбиво растение и успешно може да се отглежда само във високопланинските места с повече валежи, а в другите райони само при поливни условия. Основно изискване при избора на място е влажността и киселата реакция на почвата, рН да е 3,8-4,5 KCL. Ако избраната площ не е достатъчно кисела, може да я подобрите. Година преди засаждането внесете сяра на прах в доза 25 г/кв.м. Мястото се обработва с права лопата на дълбочина 25-30 см. Предварително се тори 4-5 г/кв.м торф, обогатен с амониев сулфат, суперфосфат и калиев сулфат.
Боровинката се засажда през втората половина на октомври или в края на март и началото на април. Растенията да са на разстояние 2-2,5 м между редовете, а в реда на 1,30-1,50 м едно от друго и на 4-5 см по-дълбоко, отколкото са били във вкоренилището. За да се прихване по-добре, надземната част не се изрязва, а се оронват само пъпките. Около растението се притъпква и се налива обилно вода. Почвата се подържа чиста от плевели. През вегетацията се правят 3-4 окопавания на дълбочина 6-10 см в междуредията и 4-5 см вътре в реда. За да се подържа киселинността и плодородието на почвата, всяка година се подхранват с 20-30 г/кв.м амониев сулфат. Тори се през 3 години в междуредията с 80-100 г/кв.м амониев сулфат и 15-20 г/кв.м калиев сулфат и се окопава по-дълбоко – до 20 см. За подобряване реакциите на почвата се внася сяра на прах или борови иглички.
До третата година не се правят резитби. По-късно се изрязват само счупените, старите, сгъстяващите се и неправилно разположени клончета и клони. Един добре оформен храст трябва да има 6-9 основни клона на различна възраст. Боровинка може да се отглежда на едно място до 15 години.
Размножаване: Основният начин за размножаване на боровинка е вкореняване на зрели и зелени резници. Може да се размножава и чрез издънки, хоризонтални и вертикални отводи. Засажда се на разстояния 1,5-2 м между редовете и около 1 м в реда. Новозасадените растения не се режат, но е редно да им се премахнат плодните пъпки, за да се прихванат по-добре.