Циклама
Cyclamen

Родът Циклама (Cyclamen) произхожда от Мала Азия и включва около 15 разновидности. В природата цикламите са разпространени в Средиземноморските райони на Южна Европа. Цветовете на цикламата се срещат в бяло, червено и различни нюанси на розовото. На височина и ширина достига размери около 15-30 см. В природата цикламата почива през лятото и започва растежа си при настъпване на хладен и влажен сезон. Цъфти през есента, зимата или пролетта, и отново изпада в покой с настъпването на топлите летни месеци. Цикламите растат от кръгли и плоски грудки. Грудките са органите, които държат растението живо през периода на летен покой.
Когато купувате циклама, изберете растение с няколко отворени цвята. Цветните стъбла трябва да стоят изправени и да има много цветни пъпки под листата.
Отглеждане: След като имате нова циклама в дома си, важно е да я държите на хладно и светло място. За да избегнете болести, около растението трябва да има добра въздушна циркулация, но избягвайте течение. Температурата е от решаващо значение за съдбата на цикламата. Тя ще се чувства най-добре при дневна температура от 15-16°С и нощна температура около 10°С. Ако не успеете да му подсигурите достатъчно хладна среда, растението ще оцелее известно време, но ще му пожълтеят листата и цъфтежът ще е по-кратък. Цикламата ще се справи по-добре с домашните условия, ако нощем я местите на по-хладно място. От късна есен до ранна пролет трябва да подсигурите максимално количество светлина на цикламата. Избягвайте поставянето й на южен прозорец, макар че по това време на годината няма опасност от прегаряне на листата.
Неправилното поливане може да доведе до доста проблеми, особено преполиването. Цикламата обича да бъде добре накисната, след което да изсъхне преди следващо накисване. Винаги изчаквайте почвата да изсъхне преди следващото поливане, но в никакъв случай не допускайте клюмване на листата. Не поливайте центъра на растението, защото ще загние. Най-добре да поливате с потапяне в съд с вода за 5-10 минути, но след това оставете растението да се отцеди добре. Важно е да подсигурите и добра въздушна влажност – можете да поставите цикламата върху подложка с камъчета и вода, но саксията да не опира във водата.
Подхранвайте цикламата с разтворим тор с ниско съдържание на азот и по-високо съдържание на фосфор, в два пъти по-слаба концентрация от посочената на опаковката. Прилагайте на всеки 2-3 седмици, но изчакайте месец след като сте получили растението. Преторяването може да доведе до образуване на повече листа вместо цветове.
Мъртвите листа и цветове трябва да се отстраняват редовно с леко усукване и издърпване, никога с отрязване. Ако не се отскубнат, опитайте пак на следващия ден.
Когато цикламата спре да цъфти, листата й постепенно пожълтяват и тя изпада в състояние на покой за около 2-3 месеца. Спрете торенето и постепенно намалете поливането след спиране на цъфтежа. Kогато всички листа пожълтеят и повехнат, поливайте по много малко в подложката, само колкото да не изсъхне пръстта съвсем и да се запазят корените. Дръжте саксията на хладно, ако е възможно. През лятото можете да я изнесете навън на светло и сухо, но не на пряка слънчева светлина.
Когато всички листа изсъхнат, пресадете цикламата в малко по-голяма саксия, ако старата е отесняла. Това обикновено се налага на всеки две години. Използвайте готова торфо-почвена смес с по-високо съдържание на почва, като половината саксия напълните с добър дренажен слой камъчета. Върхът на грудката трябва да се подава малко над почвата, за да се подсигури добър дренаж и да се избегне грудково гниене. Не поливайте, защото това може да доведе до ранно поникване.
През есента, когато се покажат новите листа, полейте обилно. Ако почвата не поема вода, добавете две капки препарат за миене на съдове към водата. Това няма да навреди на растението, а действа като помощно средство за поемане на вода от почвата. Ако към края на Октомври още не са се показали нови листа, полейте цикламата. Изчакайте да се появят листа и почвата да просъхне, след това полейте отново.
Когато се появят новите листа, преместете цикламата на светло място и следвайте инструкциите за грижи по време на цъфтеж. Не се знае колко време ще е необходимо за повторен цъфтеж, но ако всичко е наред, това трябва да се случи. Новите цветове може да са по-малко, по-малки, по-светли и стъблата им може да не стоят съвсем изправени, но усилията си струват, ако успеете.
Размножаване: Размножаването на циклама не е лесна задача. Има възможност да се захване от семена, поставени върху топла подложка и подложени на луминисцентно осветление минимум 15 – 16 часа на ден. Посяти през зимата, семената поникват след около 3-4 седмици при постоянно поддържане на леко влажна среда и дават цвят след около година.