Опунция
Opuntia
Опунция (Opuntia) е най-многочислената и най-широко разпространена група кактуси. В родината им – Северна и Южна Америка, може да се срещнат от Канада до Патагония, на океанския бряг и на 5000 м височина в планините. Между тях има миниатюрни създания, които трудно се забелязват сред камъните, и гиганти, които придават характерен облик на огромни пространства. Пренесени са по целия свят и в топлите страни са станали неотменна част от пейзажа, а някои издръжливи видове виреят и у нас на открито. Стъблата на опунциите са съставени от отделни сегменти с различна форма – дисковидна, овална, листовидна. Най-популярни са растенията с листа във формата на питки. Освен разнообразните бодли, с които са покрити различните видове, всичките имат в ареолите глохидии – тънички многочислени бодлички. При невнимателно пипане на растенията те се забиват в кожата и много трудно се изваждат, защото са крехки и се чупят. Понякога мястото, където са останали, боли дълго време, но рядко се стига до инфектиране.
Цветовете са едри, широко отворени. Появяват се по един от ареола и може да са както по върховете, така и по краищата на сегментите. У нас най-често може да се види цъфнала обикновената опунция (O. vulgaris). Копринено жълтите й цветове с размери на чаша за кафе са приятна гледка от юни до октомври. Тя нерядко образува и плодове, които са допълнително украшение, а може и да се похапнат. Понякога, макар и рядко, от ареолите покарват и листенца, които с възрастта опадат. Младите членчета и плодовете на множество видове опунции са любимо лакомство в латиноамериканските страни. Наричат ги с индианските имена нопал и туна или бодлива круша. Въпреки че трудно издържат на транспортиране, вече може да се срещнат и у нас в големите магазини. В много страни, където климатът позволява, са създадени опунциеви плантации, които задоволяват търсенето на екзотичното лакомство.
Отглеждане: В сравнение с другите кактуси опунциите не създават проблеми при отглеждането им. Нужна им е силна светлина и богата почва, съставена от листовка и чимовка в равни количества с прибавка на пясък, дървени въглища и варовик. През зимата не се поливат и температурата в помещението трябва да е около 7-8 градуса. През лятото е добре да се изнесат в градината или на балкона и да се поливат обилно. Опунциите, както всички кактуси, не понасят задържането на вода в почвата. Това може да доведе до гибелта на тези издръжливи кактуси.
Размножаване: Размножаването на опунция става лесно с вкореняване на отделни сегменти или части от тях, а също и със семена.