Гуцмания (Гузмания)
Guzmania
Родът Гуцмания (Guzmania) спада към сем. Бромелиеви и е представен от 160 вида. Те произхождат от субтропическите гори на Централна Америка. . На височина те достигат до 15-60 см. Листата им са издължени във формата на меч, жилави и израстват близо до почвата.
Цветовете са разнообразни по форма и цвят – жълти, оранжеви, розови и червени. При гуцманията липсват бодли , както при останалите представители на сем.Ананасови. При това положение тя се предпочита както всички стайни растения. Цъфти доста продължително време – до половин година, като се създадат подходящи условия в дома.
Отглеждане: Растението не обича директна слънчева светлина. Тя се чувства добре на сенчесто и влажно, но светло място. Гуцманията има нужда от светлина от 12-18 часа на ден. Опитът на много от любителите на това растение показва, че при нашите климатични условия гуцманията се развива много добре и цъфти, ако се отглежда на източен –югоизточен прозорец с директно слънчево греене.
Гуцманията има нужда от висока влажност, но в никакъв случай не бива да се преполива. Факт е, че тя има слабо развита коренова система, затова поливането трябва да става отгоре в розетката на растението. В горещите летни дни се полива повече в розетката, а през зимата – пестеливо в почвата. В розетката се сипва толкова вода, колкото растението може да изконсумира за ден-два. При положение, че водата се задържа по-дълго, е добре тя да се отлива, за да се избегне гниене.
Растението се тори от май до септември веднъж месечно. Торенето става със специален тор за бромелни растения или с тор за стайни растения, но с двойно намалена доза. Торната вода може да се полее в розетката, както и да се пулверизира отгоре.
Гуцманията има нужда от висока температура и висока въздушна влажност. Температурата трябва да бъде между 18-22 градуса. Много важно за добрия вид на гуцманията е ежедневното овлажняване на листата през горещите летни дни. Това става чрез пулверизиране или поставяне на саксията с растението в съд с вода. /Саксията не трябва да е във водата, а над нея./
Размножаване: Размножаването на гуцмания става след прецъфтяване на майчиното растение, което най-често загива. От него обаче излизат многобройни издънки, които се отделят внимателно и се присаждат в лека, пропусклива на влага и въздух почва. Тя трябва да има леко кисела стойност – РН 5. Почвата се композира от торфопочвена смес с добавен перлит и смляни дървени въглища. Спокойно може да се ползват и готови почвени смеси за орхидеи. Задължително се прави и добър дренаж от 1/3 до 1/2 от височината на саксията. Гуцманията може да се размножава и със семена във влажна обеззаразена почва със температура около 30 градуса на сенчесто место.
Вредители: Вредителите, които нападат растението, са листни въшки, акари и памуклийки (памукови въшки). Ако забележите вредители по вашата гуцмания, опитайте първо да почистите листата с памуче, натопено в спирт. Ако това не помогне, използвайте инсектициди. При нападение от памуклийки, поради образуване от този вредител „памукчета”, е възможно да се развият и гъбни заболявания. Пазете растението от преполиване , тъй като така се стимулира появата на гъбички.