Пресаждане на цветята – как се прави?

Опитните градинари нямат никакво съмнение относно факта, че пресаждането е необходимо за растенията. Как да го направите по всички правила:
В кои случаи е необходимо преместване на растенията:
- След покупката на цвете от магазина, трябва бързо да го пресадите в кашпа, тъй като пластмасовата саксия с торф е много тясна за него и бедна на хранителни вещества.
- Когато кореновата система на растението нараства до такава степен, че вече не се побира в саксията.
- Ако коренът е започнал да гние.
- В случай, че паразити са нападнали растението.
- Когато се влоши качеството на почвата (например, реакцията й е кисела от неправилното поливане). Този проблем най-често се среща в пластмасовите саксии, тъй като не пропускат въздух.
- Преместване един път в годината е правило за бързо растящите и млади растения, и веднъж на две или три години – за големите и бавно растящи.
Колкото е по-голямо растението, толкова по-рядко се пресажда. Пресаждането е необходима за растението процедура и от гледна точка на качеството на почвата, което се влошава с течение на времето поради уплътняването й и отделяне на въглероден диоксид от кореновата система. Използването на твърда вода и минерални торове води до натрупване в почвата на вредни за растенията соли на калция.
Кога се пресаждат цветята?
Цветята не трябва да се преместват през зимата, по време на цъфтежа и след обработка с химикали. Най-подходящото за това време е в началото на пролетта – от февруари до април. Засаденото през лятото растение, има време да се вкорени на новото място.
Начини за разсаждане
В зависимост от задачата, която стои пред вас, можете просто да преместите растението от една саксия в друга, заедно с буцата пръст, която се образува около корена (прехвърлянето е щадящ вариант за пресаждане на млади и здрави растения), а можете да изчистите старата почва от корена с помощта на дървена шпатула, или да го измиете бързо с вода (радикален начин за растения със засегнат корен и почвата около него). Последният вариант е твърде травмиращ за растението и ще трябва да му отделите по-голямо внимание.
В пластмасова саксия се засаждат само бързо растящи растения, които се нуждаят от често разсаждане и тези, които се нуждаят от водонепропусклива рохкава пръст. За всички останали случаи е по-добре да изберете керамични саксии. Между другото, те са и по-красиви.
Що се отнася до големината на саксията, трябва да се ориентирате от развитата коренова система. Ниските и широки контейнери са за тези цвета, при които тя не е много развита (сукуленти, рододендрон, каменно цвете). Дълбоките и широки саксии са за растения с дебели корени (хлорофитум, фуксия). Внимателно изрежете старите и завити корени, отстранете и тези, които са загнили или не изглеждат здрави. Изберете нова, по-широка кашпа (с 3-4 см в диаметър), за да се намали рискът от запълване с корени.
Какво е нужно да направите преди пресаждането?
- В продължение на месец подхранвайте със слаб разтвор на азотен тор.
- През деня – обилно поливане, така че почвата да е влажна, но не мокра. Нека остане ронлива.
Какво ще ви трябва за преместване на цветята:
- Ръкавици.
- Градинарска ножица.
- Лейка.
- Полиетилен или хартия (вестник).
- Дървена лопатка.
- Вода със стайна температура.
- Почвена смеска. Сега не е проблем да се купи от цветарския магазин готова почвена смеска, която е подходяща за определени видове растения и е обработена срещу паразити.
Пресаждането стъпка по стъпка
Разположете всичко около работното си място, но така, че да имате свобода на действие. Обърнете саксията и внимателно извадете растението, като почуквате по дъното. След като видите буцата пръст и извитите корени, ще прецените необходимостта от нова кашпа. Ако има достатъчно пространство за корените, сменете старата пръст с нова. Ако е нужно пресаждане, изрежете изсъхналите и загнили корени. Вземете нова кашпа. Диаметърът й трябва да е по-голям от този на старата. Добавете дренаж на дъното от камъчета или натрошени керамични саксии. Добавете почвената смеска. Сложете обработеното растение в центъра и допълнете с почва. Полейте обилно с вода, докато потече отдолу.
Пресаждането на различните видове растения има своите особености:
- Увивните цветя се нуждаят от изрязване на леторастите, защото така по леко ще понесат преместването в по-голяма кашпа.
- Бързо растящите растения (аспарагус, аспидистра) могат да бъдат разделени на няколко части.
- Характерно за луковичните цветя (хипеаструм) е това, че „бебетата” се преместват в други саксии.
- Многогодишните тревисти растения като аспарагус и хлорофитум се пресаждат всяка година, защото дебелите им корени изпълват бързо саксията. Размножават се лесно – с издънки, които се отрязват от стъблата и се държат във вода докато се вкоренят. За по-големи растения може и да разделите корените.
Какво трябва да направите след преместване на цветята:
- Да полеете обилно растението. Така новата почва ще улегне.
- Кашпата поставете на топло и светло място, но защитено от пряка слънчева светлина. „Капризните” цветя може да покриете с парче полиетилен, но в този случай, трябва редовно проветряване.
- В продължение на седем дни е необходимо често да оросявате растението.
- Един месец по-късно, добавете комплексен тор.