Енциклопедия

Раздел Статии:

Лечебни рецепти с дрян

Лечебни рецепти с дрян

В древността са ценили дрянът преди всичко заради неговата дървесина, от която изработвали дръжки за мечове, зъбци на мелнични колела, различни механизми – за часовници, флейти и кларинети. Растението се споменава в “Одисея” на Омир. Там главният герой се разправя със своите врагове с помощта на стрели от най-здравата дървесина – тази от дрян. Неговите плодове – дренките, се състоят 80 % от вода, останалото са дъбилни вещества, етерични масла, гликоза и фруктоза, ябълкова киселина. По съдържание на витамин С дрянът оставя далеч след себе си всички семкови и костилкови плодове, а по количество на дъбилните вещества изпреварва много овощни дървета. Именно те придават на дренките неповторимия трапчив вкус. Биологично активните компоненти, влизащи в състава на плодовете, нормализират артериалното налягане, предотвратяват склерозата, а освен това се приемат като общоукрепващо, тонизиращо, противовъзпалително и противодиабетично средство, а също и при стомашно-чревни проблеми. В народната медицина дренките се смятат едва ли не за по-добро средство срещу простуда дори и от малината. Те затварят дълбоки рани, а смес от сока на плодовете с вино, приета вътрешно или превръзка, напоена с нея, помагат при ухапване от паразити.

Дрян се употребява при шум в ушите, подагра, туберкулоза, учестено уриниране, а при малария и треска свежият корен на  растението може да замени хинина. В дренките има много калий, което е изключително полезно за хората със сърдечни заболявания.

В китайската медицина дрян се използва за лечение на туберкулоза, болести на бъбреците и пикочния мехур.

 

Ето няколко целебни рецепти:

 

При диария:

  • Залейте 1 с.л. дренки с чаша кипяща вода. Оставете да киснат 30 мин. и прецедете. Получената настойка пийте през целия ден.

 

При хемороиди:

  • Залейте 2 с.л. дренки с костилките с 0,5 л вода и ги оставате да врят 2 часа на слаб огън. След това прецедете. Приемайте отварата по половин чаша 3 пъти на ден в продължение на три седмици.

 

Като жлъчегонно и пикочогонно средство:

  • Клонче от дрян с листата се залива с кипяща вода. Престоява 45 мин. в закрит съд, след което се прецежда. От настойката се пие по 1/3 чаша три пъти на ден преди хранене.

 

При ревматизъм и полиартрит:

  • 1 ч.л. корени от дрян се заливат с чаша вода. Кипи 15 мин. и се прецежда. Приема се по 2 с.л. три пъти на ден.

 

При диабет:

  • Пие се сок от пресни дренки. Започва се с 50-70 мл, като постепенно дозата се увеличава до 1 чаша (30 мин. прди ядене).

 

ВНИМАНИЕ! Пресният сок и самите плодове са противопоказни при повишена киселинност на стомашния сок.

 | Views: 3325 | Прочетено във Вестник за градината