Как да се лекуваме с казашки бодил
Казашки бодил (Xanthium strumarium L.) е едногодишно тревисто растение от семейството на сложноцветните, високо 30-50 см с клонесто стъбло и триъгълни слабо наплатени в три пласта листа. Цветовете са жълтеникави, а плодовете – гладки и овални семянки, затворени в твърда бодлива обвивка. Цъфти през юли и първата половина на август. Стръковете съдържат много йод, алкаоиди, флавоноиди, аскорбинова киселина, а плодовете – значително количество тлъсто масло сапонини, гликозидът стантострумин и смоли.
В народната медицина успешно се прилагат отвари от стръковете на казашки бодил при заболявания на щитовидната жлеза, а също при диарии, дизентерии, простуди, възпалителни процеси в пикочния мехур.
Пресният сок от стръковете на растението се дават на болни при крапивница: на децата – от 2 до 10 капки в зависимост от възрастта, на възрастните – по 15-20 капки на един прием.
В китайската народна медицина казашки бодил се използва при лишеи, екземи, гъбички по кожата. През зимата за лечение се използват силна отвара от листата. Прилага се за лечение на нефрити, простуди и като успокояващо средство. В Китай растението е влязло във фармакопеята на страната. Плодовете и листата се употребяват и при паралич.
В народната медицина на Средна Азия сок от пресните листа от казашки бодил се назначават при астма, хемороиди, спазми в гърлото, а семената се пушат при туберкулоза на гърлото.
2 с. л. стрък се сипват в 1/2 л кипяща вода. Кипи 5-10 мин, кисне 6-8 часа. Настойката се приема през деня на неголеми порции.
Какво трябва да знаем:
За лечение на рака се използва цялото растение. Добре е да се пие сок от пресни стръкове по 1 ч. л. три пъти на ден. Билката се събира през август близко до есента. Изтръгва се с корена. Не се мие. Съхранява се в картонена кутия, без да се смила.
Пресният сок от билката се приготвя, като през лятото се смила в месомелачка и се изтисква добре. Може да се консервира за зимата – сокът се смесва с равна част водка, закрива се плътно и се държи на прохладно място. Така се запазва добре до следващия сезон. Обикновената доза е от 30 капки до 1 ч. л. на един прием. Понякога дозата може да се увеличи до 1 с. л. на един прием.
Начин на приготвяне:
1 с. л. сухи стръкове се заливат с 1 чаша кипяща вода. Кипи на слаб огън 10 мин, кисне 1/2 час и се прецежда. Пие се по 1-2 с. л. 4-5 пъти дневно.
Казашкият бодил е отровно растение, но ако се спазват правилата за приема, то не е токсично и не се отразява негативно върху организма.